Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
84490

Ārsts.lv par masalām
Apskatīt komentārus (0)


26.02.2018


Avots (lasiet pilnu raksu): Ārsts.lv | JURIJS PEREVOŠČIKOVS: MASALAS | http://arsts.lv/jaunumi/jurijs-perevoscikovs-masalas |
<... Augsta riska kontaktpersonas. Kontaktpersonas, kurām masalas bieži norit smagi vai attīstās komplikācijas un līdz ar to ir nepieciešama īpaša uzraudzība:
- bērni jaunāki par 5 gadiem;
- pieaugušie virs 20 gadiem;
- grūtnieces, personas;
- personas ar imūndeficītu, piem., leikēmija, HIV/AIDS.
Uzņēmīgu (neimūnu) kontaktpersonu vakcinācija (Latvijas Infektoloģijas centrā vakcinācija pret epidēmisko parotītu, masalām, masaliņām maksā € 17,00) 
Kontaktpersonu vakcinācijas mērķis uzliesmojuma laikā ir vīrusa transmisijas pārtraukšana, paaugstinot iedzīvotāju imunitāti, līdz ar to samazinot uzliesmojumu apjomu un ilgumu
Izolācija. Slimnieks jāizolē, līdz masalas tiek noliegtas laboratoriski vai arī (apstiprinātos gadījumos) pēc izsitumu parādīšanās pagājušas četras dienas.
Pacientam nekavējoties jāsāk valkāt medicīnisko masku, un. ja pacients ir stacionārā, pēc iespējas ātrāk viņš jāievieto izolācijas telpā ar negatīvu gaisa spiedienu. Šādā telpā pacientam jāatrodas vismaz līdz ceturtajai dienai pēc izsitumu parādīšanās. Ja šāda telpa nav pieejama, pacients jāievieto atsevišķā palātā ar aizvērtām durvīm, un pacientam jāvalkā maska.
Jāņem vērā, ka vairums masalu pacientu var ārstēties mājās, ja veselības stāvoklis to pieļauj un nepievienojas komplikācijas. Tas samazina infekcijas izplatīšanās risku ārstniecības iestādēs.
Ģimenes ārstu praksēs būtu vēlams, lai pacienti ar sūdzībām par ķermeņa temperatūras paaugstināšanos un izsitumiem tiktu apmeklēti mājas vizītē. Ja pacients ar minētajiem simptomiem nonācis ārstniecības iestādē, kad uzgaidāmajā telpā ir daudz citu pacientu, viņš būtu jāizolē, ievedot citā telpā ar aizvērtām durvīm, un jālūdz valkāt masku. Pēc masalu slimnieka atrašanās telpā vismaz divas stundas to nedrīkst apmeklēt pret masalām uzņēmīgas personas.
Pacienta aprūpe. Jānodrošina, ka telpā, kur atrodas masalu slimnieks vai pacients ar aizdomām par masalām, var ieiet tikai pret masalām neuzņēmīgie (imūni) aprūpētāji vai ārstniecības iestādes darbinieki. Neatkarīgi no imunitātes statusa visiem, kas apmeklē telpu, kurā atrodas masalu slimnieks, jāizmanto atbilstošs respirators.
Tie pret masalām uzņēmīgie pacienti, kuriem stacionārā pēc kontakta ar masalu pacientu 72 stundu laikā nav veikta vakcinācija, ir jāizolē un/vai jāizraksta no slimnīcas pēc iespējas ātrāk, norādot medicīniskajā dokumentācijā par kontaktu ar masalu slimnieku. ...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA