Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
32776

Biedrības “Apvienība HIV.LV” rekomendācijas par hroniskā C hepatīta ārstēšanas pieejamību... un ne tikai!
Apskatīt komentārus (0)


30.01.2013


1). Nepieļaut situācijas, kad neievērojot pacientu intereses un mediķu viedokļus, tiesību akti mehāniski tiek piemēroti valsts ekonomiskajai situācijai.
2). Izpildīt Latvijas Ministru kabineta 2009. gada 12. februāra Rīkojumu Nr. 99, kas portālā Likumi.lv atzīmēts kā “Spēkā esošs”, un sākt īstenot valdības akceptēto Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas (ZIKS) attīstības koncepciju.
3). Atjaunot četras kompensācijas kategorijas MK Noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, kādas pastāvēja uz 2009. gada 28. februāri, piemērojot hroniska C un B hepatīta diagnozēm 2. kategoriju: “kompensācija 90 % apmērā, ja pacientam konstatēta hroniska slimība, kuras ārstēšanā bez attiecīgo zāļu lietošanas ir apgrūtināta pacienta dzīvības funkciju uzturēšana vai kas izraisa smagu invaliditāti”.
4). Ieviest 50 % kompensāciju vakcīnu pret A hepatītu un B hepatītu iegādei pacientiem ar hronisku C hepatītu, ja vakcinēšanos atzīs par vajadzīgu infektologs / hepatologs vai ģimenes ārsts.
5). Veicināt ģimenes ārstu ieinteresētību savlaicīgā C hepatīta atpazīšanā un nosūtīšanā pie infektologiem vai hepatologiem, vienlaikus uzlabojot C hepatīta apstiprinošās diagnostikas pieejamību visos valsts reģionos. Noteikt, ka ja pacienta asins paraugā ir atklātas antivielas pret C hepatītu, šis paraugs tiek izmeklēts arī ar apstiprinošas diagnostikas metodēm.
6). E-veselības ietvaros jāievieš skaidra sistēma hroniskā C hepatīta pacientu uzskaitē, novērošanā un katra pacienta ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanā, lai varētu iegūt ticamus statistikas datus gan par kopējo pacientu skaitu valstī, gan par pacientu skaitu, kas sākuši, vai pārtraukuši, vai veiksmīgi beiguši ārstēšanos.
7). Valstij jāsamazina nodevas par zāļu reģistrāciju un uzturēšanu reģistros un sarakstos. Bez tam, jāapsver vienotas zāļu reģistrācijas kārtības ieviešana visās Baltijas valstīs, t.sk. vienota zāļu reģistrācijas un uzturēšanas izmaksu politika.
8). Ieviest noteikumu, ka patentētiem medikamentiem, kas iekļauti B un C kompensējamo zāļu sarakstos un kuri pieejami Latvijas tirgū ilgāk kā 10 gadu, kompensācijas bāzes cena tiek būtiski samazināta.
9). Visu zāļu tirgus dalībnieku piemērotajām atlaidēm zāļu reālizācijas procesā jāsasniedz patērētājs – pacients, jo pašreizējā zāļu uzcenojumu veidošanas noteikumu uzraudzība nav pietiekami efektīva un tirgus dalībnieku pielietotā atlaižu sistēma nav pārskatāma.       
10). Kompensējamām zālēm jāpiemēro samazināta PVN likme, ne lielāka kā 5 %.
11). Kompensējamo zāļu C sarakstā jāiekļauj inovatīvi medikamenti C hepatīta ārstēšanai.
12). Jāizstrādā līdzestības programmas HIV/AIDS un C hepatīta ārstēšanā, kas paredzētu blakusparādību efektīvu pārvaldību un ārstēšanas nodrošinājumu atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām. Jākompensē ZIKS ietvaros medikamentu iegāde blakusparādību novēršanai, nosakot tām nepieciešamos medikamentu izrakstīšanas nosacījumus.
13). Valstij jāturpina atbalsta pasākumu īstenošana attiecībā uz trūcīgo iedzīvotāju ārstēšanu, bet diagnozēs, kurās pacientu līdzmaksājums par zālēm ir samērojams ar valstī noteikto iztikas minimumu – arī maznodrošinātajiem.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA