Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
104397

Herpesiņš
Apskatīt komentārus (0)


20.01.2019


Lasiet pilnu rakstu NRA.lv | Zane Puķe | «Mīts vai patiesība: ja aukstumpumpa parādījusies vienreiz, visticamāk, tās būs vēl un vēl» | https://nra.lv/veseliba/270164-mits-vai-patiesiba-ja-aukstumpumpa-paradijusies-vienreiz-visticamak-tas-bus-vel-un-vel.htm |
<... Iemesls, kāpēc parādās aukstumpumpas, ir herpesvīruss, kas atrodams aptuveni 90-99% cilvēku, tātad tas dzīvo praktiski visos. Herpesvīruss, reiz ieperinājies cilvēka organismā, to nekad neatstāj, bet mitinās muguras smadzeņu nervu ganglijos. Daļai cilvēku herpesvīruss tur arī mīt, taču nekad neaktivizējas, daļai viena vai vairākas aukstumpumpas parādās vismaz reizi sezonā vai biežāk.
Tā kā aukstumpumpa ir vīrusa izraisīta infekcija, to, vai tā parādīsies, lielā mērā ietekmē cilvēka imunitāte. Parasti herpesvīruss aktivizējas un kā aukstumpumpa parādās brīžos, kad imūnā sistēma kādu iemeslu dēļ tiek izsista no līdzsvara. Tomēr fakts, ka cilvēkam divas reizes sezonā uzmetas aukstumpumpa, vēl nenozīmē, ka viņam ir slikta imunitāte, kas ir nopietna un ar analīzēm nosakāma diagnoze. Turklāt izrādās, ka arī ādai ir sava imunitāte - šūnas, kas pasargā pret visa veida ādas saslimšanām, palīdz uzturēt ādu veselu un pasargā ne tikai no herpesvīrusa, bet arī sēnīšu infekcijām, kārpām.
Visbiežāk aukstumpumpas metas uz lūpām, pie deguna vai degunā, bet var būt arī uz vaiga vai zoda. ...>
<... Jebkurš saaukstēšanās vīruss, piemēram, tāds, kas izraisa iesnas, provocē aukstumpumpas parādīšanos. Jutīgs sievietēm ir arī mēnešreižu laiks - ja moka pirmsmenstruālais sindroms, kura pavadonis ir paaugstināts stress, nav brīnums, ka uzrodas arī aukstumpumpa. Ādas dabīgo aizsargbarjeru bojā arī smēķēšana, kas rada sīkas traumas un iekaisumu, un tas savukārt provocē pumpas rašanos.
Herpesvīruss izdalās siekalu pilienu ceļā - tas ir lipīgs, tāpēc arī pēc kontakta ar slimu cilvēku, pat ja viņam tajā mirklī aukstumpumpa nav redzama, var gadīties, ka uzmetas pumpa. Visinfekciozākais ir pūslīša saturs, tāpēc pumpu nevajag durt pušu un arī kreveli nevajag plēst - tas paildzina dzīšanu un veicina to, ka infekcija var izplatīties tālāk uz sejas ādas. Piemēram, no lūpas pāriet arī uz zodu vai pat vaigu.
Kas liecina par to, ka tūlīt, tūlīt būs aukstumpumpa?
Pirmais signāls ir dedzinoša, kņudoša sajūta vietā, kur būs pumpa. Taču jebkāda veida sajūtas ir individuāla lieta - dažam tas izpaužas izteikti un akūti, un viņš pamana kņudinošo sajūtu, bet cits attopas tikai tad, kad jau parādījies pūslītis. Tie, kuriem piemīt prasme piefiksēt kņudinošo sajūtu, spēj noķert īsto mirkli un uzreiz ķerties pie ātrās palīdzības - tad pastāv lielāka varbūtība, ka pumpa neizveidosies vispār (tā gan notiek samērā reti) vai arī aukstumpumpa būs mazāka un ātrāk sadzīs. ...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA