Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
84489

Ieviesušas izmaiņas
Apskatīt komentārus (0)


26.02.2018


Gan Latvija, gan Lietuva 2018. gadā ir ieviesušas izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā, padarot to pieejamāku - valsts apmaksāta ārstēšana pacientiem ir pieejama agrīnā stadijā. Abas Baltijas valstis iepriekš daudz kritizētas par novēlotu HIV ārstēšanu.
Lietuvas veselības ministrs Aurelius Verīga 20. februārī ir parakstījis rīkojumu, kas maina HIV terapijas piešķiršanas kārtību, padarot to pieejamu uzreiz pēc HIV diagnozes apstiprināšanas, neņemot vērā imunitātes šūnu skaitu. (Vairāk http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/sergantieji-ziv-bus-pradeti-gydyti-is-karto-nustacius-liga)
Lietuva ir ieviesusi tā saucamo "testē un ārstē" (test and treat) stratēģiju, to kopš 2015. gada Pasaules veselības organizācija iesaka kā efektīvāko līdzekli HIV ārstēšanai un profilaksei, un tā paredz sākt pacientu ārstēšanu uzreiz pēc pozitīva HIV statusa noskaidrošanas testā, neatkarīgi no pacienta imunitātes līmeņa.
Latvija jau kopš 2018. gada sākuma ir būtiski "pazeminājusi slieksni", no kura ir pieejama ārstēšana HIV pozitīviem cilvēkiem. Tādējādi valsts apmaksātu ārstēšanu var saņemt cilvēki, kam agrāk tā nepienācās, un terapiju nācās gaidīt pat vairākus gadus. HIV terapija Latvijā tagad ir pieejama HIV pacientiem ar imunitātes šūnu skaitu 500, līdz šā gada sākumam noteiktais šūnu skaits bija 350.
HIV pacientu organizācijas aicina HIV pacientus, kas līdz šim nav varējuši saņemt terapiju šūnu skaita ierobežojuma dēļ, izmantot valsts sniegto iespēju un uzsākt ārstēšanos. Pacientiem ir jāvēršas Latvijas Infektoloģijas centrā, lai veiktu analīzes, noskaidrotu pašreizējo veselības stāvokli un, ja nepieciešams, sāktu lietot zāles.
Latvija un Lietuva iepriekš bija vienīgās valstis Eiropas Savienībā, kuras HIV pacientu ārstēšanu sāka novēloti, un par to tika kritizētas. Ārstēšana HIV jomā vienlaikus ir arī profilakse, jo ārstēts pacients kļūst neinfekciozs un vīrusu tālāk neizplata. UNAIDS mērķis "90-90-90" paredz, ka līdz 2030. gadam pasaulē HIV epidēmija tiktu apturēta, tas nozīmē, ka 90% no inficētajiem zinātu savu HIV statusu, 90% no viņiem saņemtu terapiju, un 90% no tās būtu efektīva.
Latvijā uz 2017. gada 1. oktobri Latvijā bija reģistrēti 5449 HIV pacienti, no tiem terapiju saņēma 38%, liecina Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra dati. Latvijā turpinās apjomīgs jauno HIV gadījumu skaita pieaugums, 2016. gadā ieņemot 1. vietu ES pēc jauno HIV gadījumu skaita. 2017. gada pirmajos 11 mēnešos Latvijā tika konstatēti 260 jauni HIV gadījumi.

Papildu informācija:
Baiba Melnace
LEAD. Korporatīvā komunikācija, komunikācijas konsultante
baiba.melnace@lead.lv
29265135
Sagatavots sadarbībā ar GlaxoSmithKline Latvia SIA
LV/HIV/0005/18




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA