Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
106905

Vienuviet par labiem nodomiem
Apskatīt komentārus (0)


14.06.2019


63 % farmaceitu atzīst, ka piektā daļa aptieku apmeklētāju lūdz padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem receptē jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt. Vēl 36 % farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto recepšu zāļu iegādi ir vismaz pusei pacientu, liecina “Mēness aptiekas” tīklā veiktā analīze, vērtējot iedzīvotāju paradumus, iegādājoties recepšu medikamentus.
Analizējot iedzīvotāju paradumus, iegādājoties zāles, konstatēts, ka lielākoties grūtības ar visu medikamentu iegādi ir cilvēkiem vecumā no 50 līdz 70 gadiem. Vairāk nekā 80 % farmaceitu atzīst, ka tieši šīs vecuma grupas pircēji visbiežāk lūdz padomu, kuras no ārsta izrakstītajām zālēm noteikti ir jāpērk, bet bez kurām varētu arī iztikt. Pircēji vecumā līdz 49 gadiem šādu lūgumu farmaceitam izsaka vien apmēram 8 % gadījumu.
Kritiskā receptes cena, kāda vienā reizē jāsamaksā par medikamentiem, apmēram trešdaļai pircēju ir robežās no 35 līdz 40 eiro. Savukārt vēl 35 % gadījumu finansiālas grūtības iegādāties visus medikamentus ir tad, ja vienā reizē par tiem jāsamaksā 41 līdz 50 eiro. 44 % farmaceitu novērojuši, ka iegādāties visus medikamentus cilvēkiem īpaši sarežģīti ir ziemā, kad būtiski lielāki ir arī regulārie komunālie maksājumi. Lasiet: NRA.lv | https://nra.lv/veseliba/283810-skaudra-realitate-naudas-trukuma-del-pacienti-skiro-arsta-izrakstitos-medikamentus.htm |
*********************
Veselības ministrijai ir jārod iespēja atcelt ierobežojumu, kas liedz kompensējamos medikamentus izpirkt pa daļām, tā par Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas nostāju runā tās vadītāja Līga Kozlovska.
Mediķe pauž, ka nepieciešamība visus kompensējamos recepšu medikamentus iegādāties vienā reizē, pat ja recepte izrakstīta trīs mēnešu periodam, pacientiem bieži vien ir pārāk smaga finansiāla nasta. Lai gan ārsti iespēju robežās cenšas palīdzēt, izrakstot katram mēnesim savu recepti, tas ievērojami apgrūtina gan pacientu, gan ārstu ikdienu, viņa uzsvērusi, piebilstot, ka ir gadījumi, kad pacientam ir jālieto pa desmit, 15 un vēl vairāk medikamentiem.
Nav skaidrs, kādēļ pacientam nevar ļaut arī vienu kompensējamo medikamentu recepti izpirkt pakāpeniski, ja jau tagad pa daļām ir iespēja izpirkt zāles, kas izrakstītas parastajā receptē. Lasiet: Farmācija-MIC.lv | https://farmacija-mic.lv/gimenes-arsti-ludz-atcelt-ierobezojumu-kas-liedz-kompensejamos-medikamentus-pirkt-pa-dalam/ |
*********************
Veselības ministrija ir uzsākusi darbu pie zāļu pieejamības vērienīgas uzlabošanas, tostarp samazinot pacientu līdzmaksājumus par tiem nepieciešamajiem medikamentiem. Tā liecina 13. jūnijā Valsts sekretāru sanāksmē pieteiktie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka kompensējamo zāļu un medicīnas ierīču apmaksas kārtību.
“Šis ir tikai pirmais solis, lai medikamentu tirgū tiktu ieviesta godīgāka konkurence. Mūsu mērķis ir palielināt ražotāju konkurenci un nodrošināt medikamentu pieejamību pacientiem. Konkrētie grozījumi attiecas uz ražotājiem, tikmēr paralēli strādājam pie citiem priekšlikumiem piecenojumu politikas pārskatīšanai arī aptiekām un lieltirgotavām. Ar tiem nāksim klajā jau drīzumā,” pauž veselības ministre Ilze Viņķele. Lasiet: Farmācija-MIC.lv | https://farmacija-mic.lv/veselibas-ministrija-rosina-verienigas-izmainas-zalu-pieejamibas-nodrosinasana/ |
*********************
Lai veicinātu godīgu konkurenci farmācijas tirgū un nodrošinātu taisnīgu un ekonomiski pamatotu zāļu cenu politiku, panākot, ka Latvijas pacientiem medikamenti kļūtu lētāki un tiktu sekmēta to pieejamība, Ekonomikas ministrija ir izveidojusi darba grupu nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei ar mērķi izstrādāt priekšlikumus konkurences veicināšanai farmācijas tirgū. Lasiet NRA.lv | https://nra.lv/veseliba/283810-skaudra-realitate-naudas-trukuma-del-pacienti-skiro-arsta-izrakstitos-medikamentus.htm
*********************
Veselības ministrijā norisinājās Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sanāksmes laikā tika diskutēts par dažādiem risinājumiem, lai uzlabotu gan kompensējamo zāļu, gan nekompensējamo zāļu pieejamību pacientiem. Tā piemēram, nekompensējamo zāļu cenu veidošanās principu pārskatīšanā tika diskutēts par iespēju ierobežot recepšu un bezrecepšu zāļu maksimāli pieļaujamās cenas, ražotāju atlaižu piemērošanu, kā arī pārskatīt visu līdzšinējo aptiekas piecenojuma principu, paredzot tā vietā fiksētu samaksu par sniegto farmaceitisko aprūpi.
Kompensējamo zāļu sistēmā esošiem medikamentiem bija rosinājums pārskatīt cenu samazināšanas uz laiku mehānismu, paredzēt stingrākas sankcijas referento zāļu ražotājiem par zāļu pieejamības nenodrošināšanu, kā arī mazināt birokrātisko slogu, lai uz pastāvošajām cenām plašāku ietekmi sniegtu ģenēriskās zāles, biolīdzinieki un paralēli importētās zāles.
Lasiet: Veselības ministrija
http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/6021_verte_priekslikumus_zalu_cenu_veidosanas_principu_parskatisa |






 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA