Par matemātiku
Apskatīt komentārus (0)
17.10.2018
Avots: «Patiesā HIV infekcijas izplatība Latvijā par trešdaļu lielāka, secina starptautiskā pētījumā» | Ieva Norda-Gedina | https://www.aluksniesiem.lv/vietejas-zinas/latvijas-zinas/patiesa-hiv-infekcijas-izplatiba-latvija-par-tresdalu-lielaka-secina-starptautiska-petijuma-127199 |
Patlaban Latvijā ir aptuveni 1800 personu, kuras dzīvo ar HIV, bet kuras par savu diagnozi nav informētas tas ir viens no secinājumiem, kas gūts matemātiskās modelēšanas pētījumā. Starptautisko projektu, kas uzsākts 2015. gadā, īstenojusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar dalīborganizācijām no Francijas, Beļģijas un Igaunijas. Tā rezultāti, kas aptvers patieso HIV izplatību Latvijā un infekcijas jaunākās identificēšanas pieejas, tiks prezentēti 19. oktobrī, projekta noslēguma seminārā RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā.
Rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, Latvija HIV infekcijas un AIDS gadījumu ziņā ir Eiropas Savienības līderi, pērn šajā negatīvajā statistikā pārspējot Igauniju. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā šī gada 1. jūlijā dzīvoja 5576 personas, kurām diagnosticēta HIV infekcija, taču reālais inficēto iedzīvotāju skaits, kā noskaidrots pētījumā, kurā izmantotas matemātiskās modelēšanas metodes, ir par 34% lielāks tātad reāli valstī dzīvo vairāk nekā 7400 inficētu cilvēku jeb aptuveni četras personas uz katriem 1000 iedzīvotājiem.
Raugoties proporcionāli, no 1800 personām, kuras par savu diagnozi vēl nezina, 50% vīrusu guvušas tieši heteroseksuālu dzimumsakaru ceļā, 35% lietojot nesterilus priekšmetus narkotiku injicēšanai un 15% homoseksuālu dzimumsakaru ceļā. Detalizētāk ar HIV epidēmijas matemātiskās modelēšanas rezultātiem Latvijā un citās projekta dalībvalstīs iepazīstinās projekta zinātniskā vadītāja, RSU docente, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte. Eiropas pētījums par HIV matemātisko modelēšanu un HIV testēšanas aktivitāšu izmēģinājumiem riska grupās tika īstenots no 2015. gada novembra līdz šī gada oktobrim, sadarbojoties organizācijām AIDES (Francija), Antverpenes Tropu medicīnas institūtam un Sabiedrības veselības zinātniskajam institūtam (Beļģija), kā arī Nacionālajam Veselības attīstības institūtam (Igaunija). Projekta vadošais partneris bija Francijas Nacionālais veselības un medicīnisko pētījumu institūts (INSERM). Latvijā datus matemātiskās modelēšanas veikšanai sniedza Slimību profilakses un kontroles centrs.
Seminārā arī paredzēts ziņot par pilotprojekta rezultātiem, kurā Latvijā pirmo reizi izmantota inovatīva HIV testēšanas metode mutes dobuma sekrēta tests jeb tā dēvētais siekalu eksprestests. Šo testu pētnieki lika lietā tieši paaugstinātām inficēšanās riskam pakļautajām iedzīvotāju grupām personām, kuras injicē narkotikas, un vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Uzskatāms, ka šis pilotpētījums ļāvis valstī aprobēt jaunu HIV noteikšanas stratēģiju un mazināt nediagnosticēto HIV infekcijas gadījumu skaitu šajās grupās.
Atpakaļ