Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

 
 
TU TAČU ESI DZIRDĒJIS PAR HIV UN AIDS? PAR STS? NU TAD IZLASI  KO  INTERESANTU PAR VĪRIEŠU PREZERVATĪVIEM!
 
Vīriešu prezervatīvs ir plāna lateksa membrāna, kurā uzkrājas sperma pēc ejakulācijas, tādejādi pasargājot no spermatozoīdu un infekciju ierosinātāju nokļūšanas makstī. Prezervatīvu pielietošana ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no nevēlamas grūtniecības un ievērojami samazina risku inficēties ar HIV un seksuāli transmisīvām slimībām (STS).
 
Prezervatīvus nedrīkst lietot, ja tiem beidzies lietošanas termiņš, bojāts iepakojums, ja tie ir sažuvuši, pārmērīgi lipīgi vai mainījuši krāsu. Prezervatīvu priekšrocības: to pielietošana ir vienīgā metode, kas pasargā abus partnerus no HIV un STS; tos viegli iegādāties; nav blakus efektu (sievietēm ļoti reti, vīriesiem vēl retāk, gadās alerģiska reakcija). Vienīgais trūkums: jāpārtrauc mīlēšanās, lai to uzvilktu.
 
Lai prezervatīvs darbotos efektīvi, tas jālieto pareizi - katra dzimumakta laikā jālieto jauns prezervatīvs. Ir prezervatīvi, kas ir apstrādāti ar spermicīdu - vielu, kas iznīcina spermatozoīdus, kā arī baktericīdu – vielu, kas iznīcina daļu STS izraisošo baktēriju.
 
Prezervatīvus izgatavo no lateksa. Lateksa prezervatīvi vairāk kā par 92% sastāv no naturālā lateksa un pārējo daļu veido piedevas (vulkanizātori, stabilizātori), kas nodrošina nepieciešamās prezervatīva īpašības (izturību, plasticitāti u.c.). Ļoti neliels daudzums prezervatīvu tiek ražots no dabīgās ādas un dabīgām membrānām (zarnas u.c.), jo tas ir ļoti dārgi un bieži vien nenodrošina vajadzīgo drošību. Eksperimenta nolūkos tiek ražotas nelielas prezervatīvu partijas no mākslīgiem polimēriem.
Pēc formas prezervatīvi ir gludi - parasti prezervatīvi bez jelkādas struktūras un paredzēti visu veidu seksam; konturētie, cieši pieguļošie; tiem ir dzimumlocekļa anatomiska forma. Bet ir arī prezervatīvi ar dažādu tekstūru - ar gredzeniem, spirāļveida, ar pumpiņām, radziņiem u.c. Šos prezervatīvus neiesaka lietot anālā seksa laikā, jo var radīt traumas. Krāsaini prezervatīvi ir ar lateksā iestrādāto krāsvielu – to lietošana ir gaumes lieta.
 
Prezervatīvi medz būt bez smērvielas, vai ar parasto smērvielu. Parasti izmanto silikona ziedi vai monopropilēnglikolu. Prezervatīva kvalitāte vai sajūtas dzimumakta laikā vairāk ir atkarīga no smērvielas kvalitātes un mazāk no prezervatīva biezuma.  Ir prezervatīvi ar pastiprinātu smērvielas daudzumu - divreiz vairāk nekā uz parastajiem prezervatīviem; ar aromatizētu smērvielu - pievienotas aromatizējošas vielas ar augļu smaržu un garšu. Šie prezervatīvi paredzēti orālajam seksam. Prezervatīvi, kuru smērvielai pievienoti spermicīdi un baktericīdi samazina nevēlamas grūtniecības risku un risku inficēties ar STS, arī gadījumos, ja prezervatīvs saplīst. Diemžēl, risks inficēties ar HIV, ja prezervatīvs saplīst, nemazinās. Tomēr šādus prezervatīvus dēvē par dubultdrošiem. Ir smērvielas, kas pagarina dzimumaktu - smērvielai tiek pievienotas speciālas anestezējošas vielas, kuras neiedarbojas uz erekciju, bet pagarina periodu līdz ejakulācijas sasniegšanai. Šos prezervatīvus var izmantot arī anālā seksa laikā, jo smērviela samazina anālās atveres jūtīgumu.
 
Prezervatīvi tiek ražoti: īpaši izturīgi - pārsvarā domāti anālajam seksam; īpaši plāni; liela izmēra - atšķirībā no parastajiem prezervatīviem tie ir platāki apkartmērā un garāki; fosforizējošie - to smērvielai vai lateksam ir pievienotas fosforizējošas vielas, kas nodrošina prezervatīva spīdēšanu tumsā; prezervatīvi, kuri paši uzvelkas - tie jāpieliek pie dzimumlocekļa galviņas un jāpavelk plastmasa lentīte - prezervatīvs pats uzritinās uz dzimumlocekļa.
 
Orālajam seksam lietojami prezervatīvi ar garšu un/vai smaržu. Var droši lietot parastos prezervatīvus bez smērvielas, vai ar parasto smērvielu, bet ne tos, kuri ieziesti ar spermicīdiem un anestezējošām vielām, jo tās var kairināt un radīt iekaisuma procesus mutes gļotādā.
Vaginālajam seksam izmantojami visi pieejamie prezervatīvi.
 
Anālajam seksam tiek pielietoti īpaši izturīgi prezervatīvi, bet pieteikošā daudzumā lietojot lubrikantus var izmantot arī parastos prezervatīvus. Nerkomendē izmantot prezervatīvus ar tekstatūru, jo tie var radī anālās atveres traumas un diskomforta sajūtu seksuālajam partnerim.
 
Atcereties: ja smērvielas prezervatīvam ir nepietiekoši, lietojiet papildus lubrikantus uz ūdens bāzes, vai siekalas, bet nekad – taukus saturošas vielas vai kosmetiskos krēmus! Tas samazina lateksa izturību un prezervatīvs var plīst.