Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

                                           KĻŪDAS   PREZERVATĪVU  LIETOŠANĀ
                                                         
(vairāku aptauju kopsavilkums)

 • Novēlota lietošana. Pēc aptauju datiem no 17 līdz 51% cilvēku uzvelk prezervatīvu jau pēc dzimumakta sākuma. Tādā gadījumā tas neaizsargā no inficēšanās ar slimībām, kuras izplatās dzimumceļā (STS).
 • Priekšlaicīga novilkšana. 13,6 līdz 44,7% respondentu paziņoja, ka novelk prezervatīvu pirms dzimumakta beigām.
 • Prezervatīva pilnīga izvēršana pirms lietošanas. No 2,1 līdz 25,3% cilvēku atzinās, ka pilnībā izvērš prezervatīvu pirms uzvelk to dzimumloceklim. Un kā viņiem vispār izdevās pēc tam izmantot prezervatīvu?!
 • Tukšas vietas trūkums prezervatīva galiņā. No 24,3 līdz 45,7% cilvēku aizmirst atstāt tukšu vietu (rezervuāru) sēklas šķidrumam prezervatīva galā.
 • Gaiss prezervatīva galā. 48% sieviešu un 41,6% vīriešu neizspiež gaisu no rezervuāra prezervatīva galā. Taču tas palielina prezervatīva saplīšanas iespēju spermas spiediena rezultātā.
 • Prezervatīva uzvilkšana ar iekšpusi uz āru. No 4% līdz 30,4% aptauju dalībnieku paziņoja, ka ir sākuši vilkt prezervatīvu ar nepareizo pusi, pēc tam izgriezuši to otrādi un vilkuši atkal. Tā ir kļūda, jo partnere var nonākt kontaktā ar vīrieša pirmsejakulācijas šķidrumu, kas rada grūtniecības iestāšanās iespējamību.
 • Nespēja izritināt prezervatīvu līdz galam. Novērtējot savu pēdējo seksuālo kontaktu, 11,2% sieviešu un 8,8% vīriešu paziņoja, ka ir sākuši dzimumaktu pirms pilnīgas prezervatīva izritināšanas uz dzimumlocekļa.
 • Asu priekšmetu lietošana. No 2,1 līdz 11,2% cilvēku ir paradums atvērt prezervatīva iepakojumu, izmantojot asus priekšmetus. Problēma ir tāda, ka, ja asais priekšmets spēj pārgriezt iepakojumu, tad tas var sabojāt arī prezervatīvu.
 • Atteikšanās pārbaudīt, vai nav bojājumu. Izņemot prezervatīvu no iepakojuma, 82,7% sieviešu un 74,5% vīriešu aizmirst pārbaudīt, vai tas nav bojāts. Kam jāpievērš uzmanība: nepieciešams pārliecināties, ka iepakojums nav nobružāts un nav saplēsts, ka nav beidzies prezervatīva lietošanas termiņš, bet uzvelkot prezervatīvu, jāpārbauda, vai tam nav redzamu bojājumu.
 • Prezervatīva lietošana bez lubrikanta. No 16 līdz 25,8% cilvēku lieto prezervatīvu bez lubrikanta. Kur ir problēma? Ja ilgstoši nodarbojas ar seksu, palielinās iespēja, ka prezervatīvs bez lubrikanta var plīst.
 • Nepareiza lubrikanta izmantošana. 3,2% sieviešu un 4,7% vīriešu norādīja, ka ir izmantojuši lubrikantu uz eļļas bāzes ar lateksa prezervatīviem. Tamlīdzīgs lubrikants bojā lateksu, kas var radīt prezervatīva plīsumu.
 • Nepareiza prezervatīva novilkšana. Gandrīz 31% vīriešu un 27% sieviešu atzinās, ka nav varējuši savlaicīgi un pareizi nobeigt dzimumaktu un izvilkt dzimumlocekli pēc ejakulācijas. Šis viennozīmīgi nav tas gadījums, kad vajadzētu kavēties!
 • Prezervatīva atkārtota izmantošana. No 1,4 līdz 3,3% cilvēku paziņoja, ka ir izmantojuši vienu un to pašu prezervatīvu vismaz divas reizes viena dzimumakta laikā. Bez komentāriem.
 • Nepareiza prezervatīvu uzglabāšana. Par prezervatīvu glabāšanu apstākļos, kuri neatbilst uz iepakojuma sniegtajām rekomendācijām, ziņo no 3,3 līdz 19,1% aptauju dalībnieku. Prezervatīvus nedrīkst glabāt vietās, kur uz tiem iedarbojas tiešie saules stari, vai naudas makos – tas viss var radīt lateksa bojājumus.
 • Atteikšanās no prezervatīvu lietošanas. Pēc nesena pētījuma datiem, tikai 45% vīriešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem ir lietojuši prezervatīvu sava pēdējā seksuālā kontakta laikā. Vecāka gadagājuma vīriešu grupās statistika ir vēl sliktāka: prezervatīvus izmanto tikai 29,3% vīriešu vecumā no 25 – 34 gadiem un 21,3% vīriešu vecumā 35 – 44 gadiem.