AKTUALITĀTES
   
39503

HIV ārstēšanas perspektīvu apskats tuvākajiem gadiem
Apskatīt komentārus (0)


25.10.2013


HIV/AIDS problēmām veltītās XIV Eiropas konferences delegāti uzzināja, ka tuvāko gadu laikā mūs visticamāk sagaida lielas pārmaiņas attiecībā uz antiretrovīrusu terapiju un speciālās palīdzības sniegšanu. Šīs izmaiņas var izpausties kā jaunas pieejas ārstēšanai ar akcentu uz dzīves kvalitātes uzlabošanu un nevēlamu terapijas efektu parādīšanās riska samazināšanu.
Mūsdienīga antiretrovīrusu terapija ir neticami efektīva. Kopš ir pieejama specializēta palīdzība un ārstēšana, daudzu HIV inficēto cilvēku dzīves ilgums ir pielīdzināms normālam.
Taču vēl joprojām pastāv problēmas attiecībā uz līdzestību ārstēšanai un blakusparādībām, kas rodas ilgstoši lietojot dažus preparātus.
Konferencē delegāti izdzirdēja, ka pašlaik tiek izstrādāti jauni antiretrovīrusu preparāti, ieskaitot NRTI (nukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoru) grupas preparātus, kuriem ir mazāk nevēlamu blakusparādību, kas, iespējams, ļaus pārvarēt kādas no šīm problēmām.
NNRTI (vai nenukleozīdu reversās transkriptāzes inhibitoru) grupas preparāti, kas šobrīd tiek izstrādāti, ir efektīvi attiecībā pret HIV štammiem, kuriem attīstījusies rezistence pret pašlaik lietotajiem preparātiem. Izmēģinājumu posmā atrodas preparāts orālai lietošanai no saplūšanas jeb fūzijas inhibitoru grupas, kuras vienīgais pārstāvis tiek lietots tikai injekciju veidā.
Pētnieki arī cer, ka injicējamo preparātu ar prolongētu iedarbību pieejamība palīdzēs uzlabot līdzestību ārstēšanai un ļaus tos izmantot pirmskontakta profilaksei (krieviski – ДоКП, angliski – PrEP).
Droši vien, ka tiks mainīta arī ārstēšanas stratēģija. Lielākā daļa antiretrovīrusu terapijas shēmu balstās uz divu NRTI grupas preparātu lietošanu. Taču šīs klases preparāti cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV, rada daudz hronisku blakusparādību. Delegāti uzzināja, ka dažas shēmas bez NRTI klases preparātu izmantošanas uzrāda daudzsološus rezultātus.
Bez tam terapijas shēmas, kuru sastāvā iekļauts efavirenzs (Sustiva vai Stokrīns, kas ir arī kombinētā preparāta Atripla sastāvā), iespējams tikai neilgu laiku paliks kā pirmās izvēles galvenās shēmas. Efavirenzs ir ļoti efektīvs preparāts, taču tas var nevēlami ietekmēt centrālo nervu sistēmu. Jaunākie kombinētie preparāti ar fiksētām devām, kas ietver sevī alternatīvus zāļu līdzekļus, nerada tādu problēmu un izskatās, ka tiem būs jādod priekšroka salīdzinot ar preparātiem, kuru sastāvā iekļauts efavirenzs.
Visbeidzot konferences delegātiem atgādināja, ka tikai 20 – 25% HIV inficēto personu Eiropā ir sasniegušas nenosakāmu vīrusu slodzes līmeni. Nepieciešams veikt lielu darbu kā HIV agrīnas atklāšanas, tā arī sniedzamās palīdzības kvalitātes uzlabošanas un pacientu atbalsta virzienā, ar mērķi panākt labākus ārstēšanas rezultātus.
(Future HIV care will include both novel antiretroviral drugs and new treatment strategies | 
http://www.aidsmap.com/Future-HIV-care-will-include-both-novel-antiretroviral-drugs-and-new-treatment-strategies/page/2782641/) 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv