AKTUALITĀTES
   
80060

Latvija 2030. gadā likvidēt C hepatītu kā nozīmīgu draudu mūsdienu sabiedrībai
Apskatīt komentārus (0)


28.07.2017


LNT
Atzīmējot Pasaules hepatīta dienu, piektdien jau desmito gadu norisinājās diskusija “Par dzīvi bez C hepatīta”. Tās ietvaros ikvienam bija iespēja bez maksas veikt C-hepatīta eksprestestu. Pārbaudes veicēji stāsta, ka lielākajā daļā gadījumu iedzīvotāji baidās veikt analīzes, pat gadījumos, ja ir aizdomas par inficēšanos.
Pērn reģistrēti 1907 hroniska hepatīta gadījumi, un apkopotie dati liecina, ka katru gadu ar C hepatītu inficēto personu skaits pieaug. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija liecina, ka katrs 53. Latvijas iedzīvotājs ir inficēts ar C hepatītu, turklāt puse par to pat nezina.
Jurijs Perevoščikovs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors: «Varam secināt, ka aptuveni 30 000 starp pieaugušajiem dzīvo ar C hepatīta vīrusu. Mēs varam salīdzināt 30 000 ar 15 000, par kuriem ir paziņots oficiāli, tad varam redzēt, ka apmēram puse no iedzīvotājiem to nezina. Sakarā ar to, ka slimība līdz kādai nobeiguma stadijai neparādās klīniski, var ilgu laiku dzīvot un nezināt to, ka aknas ir bojātas.»
Pirms pusotra gada Latvijā tika uzsākts pārejas process no vecās, neefektīvās terapijas uz mūsdienīgu terapiju bez interferona. Atbildīgie dienesti to sauc par revolūciju hepatīta ārstēšanā.
Šogad C hepatīta ārstēšanai no valsts budžeta atvēlēti 10,5 miljoni eiro. Atbildīgās ārstniecības iestādes atklāj, ka gadījumā, ja arī nākamajos gados Veselības ministrijas prioritātes nemainīsies, Latvija 2030. gadā varētu izpildīt Pasaules Veselības organizācijas uzdevumu – likvidēt C hepatītu kā nozīmīgu draudu mūsdienu sabiedrībai.
*******************
«C hepatīta ārstēšanā situācija uzlabojas, prognozes mazāk drūmas» | http://veselam.la.lv/2017/07/28/c-hepatita-infekcijai-pieteikts-kars/ |
Fakti par hepatītu
Lai īstenotu PVO izvirzīto mērķi – līdz 2030. gadam panākt, lai 80% C hepatīta slimnieku būtu izārstēti, Latvijā gadā vajadzētu izārstēt vismaz 1600 – 1900 cilvēku.
2016. gadā akūts C hepatīts Latvijā tika atklāts 64, bet hronisks – 1907 cilvēkiem, bet šā gada pirmajos sešos mēnešos – attiecīgi 30 un 930.
Hronisks C hepatīts ātrāk progresē vīriešiem, cilvēkiem, kuri inficējušies lielākā vecumā, alkohola lietotājiem, kā arī tiem, kas cieš no aptaukošanās vai kuriem ir nomākta imūnā sistēma.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv