Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
86314

Par HIV festivālā «LAMPA», Cēsīs
Apskatīt komentārus (0)


29.05.2018                                                                        Sarunu festivāls LAMPA 

LOMU SPĒĻU DARBNĪCA "UN KĀ VIŅA ĀDĀ JUSTOS TU?"
30. jūnijā pl. 14:00 - 15:30
TELTS SPULDZE
RĪKO: biedrība "DIA+LOGS, atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS"
APRAKSTS:
Kā ir būt sabiedrībā atzītam ārstam? Cik viegli baņķiera dēlam būtu nopirkt jaunas kedas? Vai grūtniece iekārtosies darbā veiksmīgā uzņēmumā? Bet HIV inficēts cilvēks? Pasākuma laikā apmeklētājiem ar lomu spēļu palīdzību būs iespēja iejusties dažādu sabiedrības locekļu ādā un dažādās dzīves situācijās, noskaidrojot šos un daudzus citus jautājumus. Kopīgi aizdomāsimies par to, ko nozīmē jēdzieni "iecietība" un "stigmatizācija", kā arī diskutēsim par iespējām veicināt toleranci vienam pret otru, mazinot aizspriedumus pret dažādām Latvijas sabiedrībā diskriminētām cilvēku grupām. Vai vienota sabiedrība sāksies ar Tevi?
PASĀKUMU VADA: Agita Sēja, Biedrības DIA+LOGS sociālo un HIV profilakses programmu vadītāja
******************
VAI TU SNIEGSI MAN ROKU?
29. jūnijā pl. 12:30 - 22:00
30. jūnijā pl. 10:00 - 19:30
STEREOTIPU TELTS
RĪKO: «LEAD. Korporatīvā komunikācija»
APRAKSTS:
Ko jūt un domā cilvēks, uzzinot, ka viņam ir HIV? Vai Tu sniegtu roku cilvēkam, ja zinātu, ka viņam / viņai ir HIV? Vai Tu turpinātu attiecības, ja uzzinātu, ka otra pusīte ir HIV pozitīva? Tie ir paši stereotipiskākie jautājumi par HIV, bet patiesībā – par mums pašiem.
Latvijā dzīvo vairāk nekā 5 tūkstoši cilvēku, kam ir diagnosticēts HIV. Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm, patiesais skaitlis varētu būt pat divas reizes lielāks, sasniedzot 10 tūkstošus. Katru gadu tiek konstatēti vidēji 300 jauni HIV inficēšanās gadījumi. 30 gadu laikā kopš atklāšanas HIV no nāvējoša un neizprasta vīrusa ir kļuvis par vadāmu infekcijas slimību, ko var kontrolēt ar medikamentiem. Tomēr sabiedrības apziņā joprojām valda stereotipi un aizspriedumi, ar ko HIV pacienti sastopas ceļā uz veiksmīgu ārstēšanos un pilnvērtīgu sabiedrisko dzīvi.
Izaicini savus stereotipus! Nāc uz mūsu telti un pārbaudi sevi – vai Tu sniegtu roku cilvēkam, ja zinātu, ka viņam ir HIV?
******************
SARUNA "DIAGNOZES STIGMA JEB PASLĒPES AR SLIMĪBU"
30. jūnijā pl. 16:00 - 17:30
STARO SKATUVE
RĪKO: «LEAD. Korporatīvā komunikācija»
APRAKSTS:
Nereti ārsti stāsta par smagiem gadījumiem, no kuriem izdodas, bet dažkārt arī neizdodas izārstēt cilvēkus ar ielaistām slimībām. Diagnozes mēdz būt dažādas, bet iemesls viens – kauns no savas diagnozes. Slimības ignorēšana, slēpšana, izvairīšanās no ārstēšanās līdz pēdējam brīdim. Kādēļ? Jo virkne slimību nes sev līdzi zināmu kauna zīmogu jeb stigmu, kuru cilvēks nevēlas uz sevi attiecināt. Pat, ja cilvēks ārstējas, viņš reizēm cenšas diagnozi noslēpt arī no saviem ģimenes locekļiem, draugiem un ģimenes ārsta. Pētījumi liecina, ka HIV pacienti ir sajutuši negatīvu attieksmi pat no mediķiem – tā tam nebūtu jābūt. Pacientu sāpīgā pieredze sniedzas vēl tālāk – vecāki izraida bērnus no ģimenes pēc diagnozes uzzināšanas…
Vienu no lielākajām stigmām Latvijā nes HIV, kā arī psihisko saslimšanu un elpceļu slimību pacienti, kas ir saskārušies ar līdzīgu attieksmi. Pozitīva iezīme – pēdējā laikā situācija uzlabojas un pacienti sadūšojas stāstīt savus stāstus arī publiski, lai iedvesmotu citus cīņai par veselību.
Piedāvājam sarunu festivālā LAMPA sarunu par to, kādēļ dažas diagnozes ir ar stigmu, kā veidojas sabiedrības attieksme un kā to varam mainīt. Uzdosim jautājumu, kāda ietekme uz slimības ārstēšanu ir pacientu pašstigmatizācijai. Aicināsim uz sarunu trīs dažādu diagnožu pacientus – HIV, psihiskās saslimšanas un elpceļu saslimšanas pacientu, kā arī ārstu, psihologu un sociālantropologu. Sarunu virzīs pasniedzēja un žurnāliste Ieva Adamss.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA