AKTUALITĀTES
   
44789

Preses konference "Latvija var apturēt mirstību AIDS dēļ. Vai cenšas?"
Apskatīt komentārus (0)


05.05.2014


Preses paziņojums
Latvija var apturēt mirstību AIDS dēļ. Vai cenšas?
Biedrības “Apvienība HIV.LV”, “DIA+LOGS, atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS” un „Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem" (AGIHAS) sasauc kopīgu preses konferenci 2014. gada 07. maijā, plkst. 11:00, biedrības “DIA+LOGS” telpās, Dzirnavu ielā 135, Rīgā. Preses konferencē biedrības izteiks savu viedokli par problēmām HIV/AIDS ārstēšanā un profilaksē, būdami pārliecināti, ka savlaicīga ārstēšana un efektīva profilakse glābj cilvēku dzīvības, kā arī informēs par plānotajiem pasākumiem Starptautiskajā no AIDS mirušo piemiņas dienā. Preses konferencē piedalīsies arī Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa un Nacionālā Veselības dienesta direktors Māris Taube.
Nacionālais Veselības dienests šogad reģistrēja jaunas, progresīvas "Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) infekcijas diagnostikas, ārstēšanas un profilakses klīniskās vadlīnijas", kas izstrādātas, balstoties uz starptautiskiem ieteikumiem  un jaunākajiem pētījumiem HIV/AIDS jomā. Tomēr vadlīnijas nevar pilnībā ieviest klīniskajā praksē, jo 2009. gadā izdotas “Racionālas farmakoterapijas rekomendācijas no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātai antiretrovirālai terapijai HIV/AIDS infekcijas ārstēšanai” paliek spēkā un tas ir pretrunā Ārstniecības likuma 9¹. pantam, kas nosaka: “Ārstniecību veic atbilstoši klīniskajām vadlīnijām, metodiskajiem ieteikumiem vai ārstniecībā izmantojamo metožu un zāļu lietošanas drošības un ārstēšanas efektivitātes novērtējumam, kas veikts, ievērojot uz pierādījumiem balstītas medicīnas principus.”
1991. gada 06. maijā AIDS dēļ Latvijā nomira pirmais cilvēks. Ar HIV inficēto cilvēku mirstība dažādu iemeslu dēļ AIDS stadijā gadu no gada konsekventi pieaug. Īsta HIV infekcijas epidēmija mūsu valstī sākusies XXI gadsimtā un Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka tuvākajā nākotnē Latvijā varētu pieaugt AIDS slimnieku skaits, jo ap 2000. gadu notikušajā HIV uzplaukumā inficētajiem cilvēkiem attīstīsies AIDS klīniskā stadija, līdz ar ko būs nepieciešami papildu ieguldījumi AIDS ārstēšanā. No otras puses, ja XXI gadsimta sākumā Latvijā darbotos vispusīga, ātri reaģējoša, efektīva profilakse, HIV infekcijas straujš uzplaukums visticāmāk netiktu piedzīvots.
“Latvija var sasniegt ANO izvirzīto mērķi: “Nulle jaunu HIV infekcijas gadījumu”. Bet valsts joprojām lielāku daļu finansiālo rūpju uzliek uz pašvaldību pleciem un uztver nevalstiskās organizācijas par mehāniskiem uzdevumu izpildītājiem, nevis pilnvērtīgiem partneriem, kas ir pelnījuši deleģējumu HIV profilaksi veikt un saņemt tam atbilstošu finansējumu,” ar rūgtumu saka  “DIA+LOGS” valdes priekšsēdētāja Ruta Kaupe.
“Latvija var sasniegt ANO izvirzīto mērķi: “Nulle nāvju AIDS dēļ”. Cits jautājums – vai cenšas? Ministru kabinetiem, kuri nāk un iet, arvien pietrūkst politiskās gribas reizi par visām reizēm  atrisināt veselības aprūpes finansēšanas problēmu. Viņi stāsta, ka naudas valstij nav, jūs tam ticat?” jautā “Apvienības HIV.LV” vadītājs Aleksandrs Molokovskis.
“Latvija var sasniegt ANO izvirzīto mērķi: “Nulle diskriminācijas”. Mēs vērojam sabiedrībā būtisku iecietības pieaugumu pret HIV inficētajiem, tāpēc nenogurstoši rīkojam pasākumus Starptautiskajā no AIDS mirušo piemiņas dienā”, atzīmē biedrības AGIHAS priekšsēdis Ivars Kokars.
Par biedrībām, šīs preses konferences rīkotājām, vairāk lasiet to mājaslapās
www.hiv.lv, www.diacentrs.lv, www.agihas.lv
Papildu informācija:
Aleksandrs Molokovskis, Biedrības “Apvienība HIV” valdes priekšsēdētājs,
apvieniba@apvienibahiv.lv, tel. 26062077
Ruta Kaupe, Biedrības “DIA+LOGS, atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS” valdes priekšsēdētāja,
dialogs@diacentrs.lv, tel. 29412855
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv