Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
33530

Sekss un inficēšanās riski ar HIV
Apskatīt komentārus (0)


26.02.2013


Sekss, seksuālās attiecības, dzimumattiecības, dzimumakts, kaisle, jūtas, mīlestība... Šie ir vārdi, kas izsauc visdažādākās izjūtas, pārdomas un pārdzīvojumus. Un ne velti, jo dabā ir noteikts, ka cilvēkiem ir jāvairojas un jāturpina cilvēku dzimta. Tā ir cilvēku dabiska vajadzība, un mums par prieku, daba šo vairošanās procesu ir padarījusi, visbiežāk, patīkamu. Tiktāl viss būtu jauki - cilvēki satiekas, labākajā gadījumā - iemīlas vai arī neiemīlas, bet vienojas par to, ka viņiem būs seksuālas attiecības – vienu reizi vai ilgstoši - kā nu kuri. Un no šī brīža jāsāk domāt, kaut gan ļoti negribas – viss ir tik skaisti, brīnišķīgi, kaislīgi... tomēr bez zināšanām, bez sarunas par to, kas ir kas, ko un kā mēs darīsim, mūsu rīcībai var būt sekas – var iestāties grūtniecība, var inficēties ar veselu virkni slimību, ko sauc par seksuāli transmisīvajām infekcijām(STI), tātad tās iegūst no partnera dzimumkontaktu laikā.
Neiesim dziļumā par grūtniecības tēmām, STI dažādību, bet primāri ar jums gribam pārrunāt HIV/AIDS jautājumus. Kāpēc tā? Pirmkārt, tāpēc, ka biedrībā „DIA+LOGS”, kas ir atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS, katru dienu iegriežas cilvēki, kuri kaut kādā savā dzīves brīdī nav zinājuši, nav domājuši līdzi, ir uzticējušies un rezultātā ir inficējušies ar HIV. Ar to ir jādzīvo visu mūžu. Otrkārt, tāpēc, ka veidi kā pasargāt sevi no inficēšanās ar STI seksa laikā ir vienādi.
Vispirms nedaudz par to, kas ir HIV. Tā ir hroniska un lēni progresējoša infekcijas slimība, ko izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV), kas, nonākot organismā, lēnām sagrauj cilvēka imūno sistēmu. Ar šo vīrusu inficētu cilvēku sauc par HIV inficētu, HIV seropozitīvu vai HIV vīrusa nēsātāju.
Starptautiskā komisija ierosināja vīrusu saīsināti apzīmēt ar HIV, kura latviskais tulkojums ir cilvēka imūndeficīta vīruss (CIV).
HIV vīrusu satur HIV inficētu cilvēku asinis, siekalas, maksts izdalījumi, sperma un citi bioloģiskie šķidrumi. Tomēr tikai četri: asinis, sperma, maksts izdalījumi un inficētas mātes piens satur vīrusus tādā daudzumā, ka tie spēj inficēt veselu cilvēku, nokļūstot viņa asinsritē.
Ar HIV var inficēties:
•stājoties dzimumkontaktos ar HIV inficētu personu, ja neizmanto prezervatīvu;
•kopīgi lietojot šļirces vai adatas, ko lietojis HIV inficēts cilvēks;
•pārlejot inficētas asinis vai asins preparātus (Latvijā visas asinis tiek pārbaudītas uz HIV un varbūtība ir ļoti niecīga);
•HIV inficēta sieviete var inficēt savu bērnu grūtniecības vai dzemdību laikā, kā arī barojot bērnu ar krūti;
•nereti gadās, ka pats HIV inficētais nezin to, ka viņš ir saslimis ar HIV, un neapzināti inficē arī citus cilvēkus.
Ar HIV nevar inficēties sadzīves apstākļos. Lai vīruss nokļūtu cilvēka asinsritē, ir jābūt „ieejas vārtiem”, tie var būt bojāta āda(brūce) vai arī gļotāda. Seksa laikā partneri saskaras ar dzimumorgānu izdalījumiem, līdz ar to arī ar vīrusiem, baktērijām, kas caur gļotādu, mikrotraumām(kas rodas berzes rezultātā saskaroties dzimumorgāniem) iekļūst asinsritē un notiek inficēšanās.
Ir vairāki veidi kā nodarboties ar seksu. Izplatītākie ir orālais, vaginālais un anālais sekss. Parunāsim mazliet par riskiem, kas var rasties katrā no tiem.
Orālais sekss ir sekss, kura laikā notiek dzimumorgānu skaršana ar lūpām un mēli.
•Orālā seksa laikā partnera siekalas izšķīdina tauku slānīti un mazina gļotādas bioloģisko aizsargslāni. Gļotādu vieglāk traumēt un rodas mikrotraumas. Šīs mikrotraumas var kļūt par „ieejas vārtiem” HIV vīrusam. Jo ilgāks kontakts, jo lielāks risks inficēties;
•Pirms orālā seksa nevajadzētu tīrīt un diegot zobus, jo arī tā var rasties mikrotraumas;
•Ja partneris ejakulējis mutē, tad uzreiz vajadzētu spermu izspļaut vai norīt.
Anālais sekss ir sekss, kura laikā dzimumloceklis tiek ievadīts analājā atverē.
•Anālā seksa laikā ir vislielākais risks inficēties ar HIV, jo tā laikā vienmēr rodas mikrotraumas gan uz dzimumlocekļa, gan anālās atveres rajonā. Ievadot dzimumlocekli anālajā atverē, tiek iestiepti anālās atveres slēdzējmuskuļi un gļotāda, kas praktiski vienmēr izraisa mikrotraumu rašanos. Uz dzimumlocekļa mikrotraumas visbiežāk rodas priekšādiņas un saitītes piestiprināšanās vietā pie dzimumlocekļa galviņas;
•Mikrotraumu traumu rašanos var mazināt lubrikantu lietošana, partnera saudzīga attieksme.
Vaginālais sekss ir sekss, kura laikā notiek dzimumlocekļa ievadīšana vagīnā.
•Sievietei ir divas reizes lielāks risks inficēties no vīrieša nekā otrādi. Tas ir tāpēc, ka sievietes dzimumorgāni ir klāti ar gļotādu, sieviete vienmēr ir pasīvais partneris, līdz ar to lielāks risks iegūt mikorotraumas;
•Ļoti liels risks inficēties ir menstruāciju laikā kā sievietei, tā vīrietim;
•Sievietēm, kuras ir nesen uzsākušas dzimumdzīvi ir lielāks risks inficēties.
Ir tikai viens veids kā sevi pasargāt – dzimumakta laikā ir jālieto prezervatīvs! Pēc ārējā izskata nekādi nevar noteikt vai cilvēks ir inficējies vai nav. Uzzināt vai cilvēks ir inficēts ar HIV var tikai veicot testu.
Šajā rakstā mēs tikai nedaudz pieskārāmies seksa tēmai, mēs neaplūkojām citas seksa tehnikas. Ja Tevi interesē sīkāk uzzināt par HIV inficēšanās riskiem vai arī vēlies veikt testu uz HIV, C un B hepatītiem vai sifilisu, tad atnāc pie mums uz biedrību „DIA+LOGS”, Dzirnavu ielā 135 (ieeja no Satekles ielas) tālr. 67243101,
www.diacentrs.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA