Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Cilvēkiem ar C hepatītu - agrīnu un plaši pieejamu piekļuvi jauniem tiešas iedarbības antivīrusu preparātiem!
Apskatīt komentārus (0)


26.06.2011


2011. gadā no 3. līdz 5. jūnijam Spānijas pilsētā Sitžesē pulcējās 50 aktīvisti, kā arī pētnieki, klīnicisti, farmācijas rūpniecības un regulējošo iestāžu pārstāvji, lai apspriestu agrīnu un plaši pieejamu piekļuvi jauniem tiešas iedarbības antivīrusu preparātiem (TIP) cilvēkiem ar C hepatītu.
Tiešas iedarbības antivīrusu preparāti izraisīs revolūciju C hepatīta ārstēšanā, jo garantē daudz lielāku izārstēšanās iespējamību un potenciāli daudz īsāku terapijas laiku. Kaut gan daudziem šie preparāti ir steidzami nepieciešami viņu veselības stāvokļa dēļ, viņi tiem tomēr nevarēs piekļūt līdz brīdim, kamēr šie preparāti netiks apstiprināti. Divus pirmos tiešas iedarbības preparātus – bocepreviru (Victrelis®) un telapreviru (Incivek®) nesen apstiprināja ASV produktu un zāļu kvalitātes kontroles pārvalde (FDA). Tagad tie gaida Eiropas medicīnas aģentūras (EMЕA) apstiprinājumu, kas, iespējams, notiks gada beigās. Abus preparātus lieto kombinācijā ar interferonu un ribavirīnu (mūsdienu ārstēšanas standarts). Perorālais ārstēšanas režīms un ārstēšanas režīms bez interferona atrodas pētījumu procesā.
Šo jauno ārstēšanās režīmu izpētes rezultāti dos cerību tiem cilvēkiem, kas nepanes ārstēšanu ar interferonu, kā arī tiem, kam ir bīstami lietot interferonu. Tikšanās dalībnieki uzsvēra, ka ir nepieciešams nodrošināt agrīnu piekļuvi preparātiem tiem, kurus ir „grūti ārstēt”. Tajā skaitā ir tie, kam ir tādi medicīniski sarežģījumi kā vairākas vīrusu infekcijas – AIDS un C hepatīts vai aknu ciroze, kam ir bijusi aknu transplantācija vai kas gaida uz aknu transplantāciju, kā arī tādu grupu pārstāvji, kas lieto narkotikas. Vislielāko nepieciešamību piekļūt jaunajai ārstēšanas metodei izjūt tie, kam ir ieilgusī ārstēšanas stadija un kuriem nav citu ārstēšanas iespēju, tāpēc viņi nevar gaidīt, kamēr jaunie preparāti tiks apstiprināti. Pacientu pārstāvji vērsās pie pētniekiem un farmācijas kompānijām ar lūgumu paralēli klīnisko pētījumu trešajai fāzei veikt tās populācijas daļas ārstēšanu ar jaunajiem preparātiem, kurus ir „grūti ārstēt”. Pēc atbalsta šādam ierosinājumam viņi vērsās arī pie regulējošām iestādēm. Pacienti pauda arī nepieciešamību harmonizēt agrīno piekļuvi preparātiem un aprūpes sistēmu, kas patlaban daudzās Eiropas valstīs stipri atšķiras, un aicināja ES noteikt daudz konkrētākus un saskaņotākus noteikumus. Agrīnās piekļuves procesa laikā kompānijām preparāti ir jādod bez maksas, kaut arī dažas valstis (piemēram, Francija) par to maksā. Pacientu pārstāvjiem visos līmeņos ir jāpiedalās lēmumu pieņemšanā. Kritiski svarīgi ir izpētīt farmakokinētiku, zāļu efektivitāti un cilvēku drošību, kas jaunos preparātus reāli lietos visā pasaulē. Ir jānovērtē, kā jaunie tiešas iedarbības preparāti mijiedarbojas ar antiretrovīrusu preparātiem, ko izmanto HIV ārstēšanai, ar buprenorfīnu un metadonu, ar imunosupresoriem, antidepresantiem un citiem medikamentiem, kurus parasti var izmantot cilvēkiem, kam ir C hepatīts.  Pētniekus un kompānijas lūdza dalīties ar informāciju uzreiz, kad ir kādi jaunumi. Pacientu pārstāvji tāpat lūdza kompānijas iesaistīt vinus informatīvās saskaņošanas izstrādē, kā arī padomēs, kas veic notiekošo pētījumu datu monitoringu un drošības uzraudzību. Šobrīd Eiropas AIDS Ārstēšanas Grupa (EATG) plāno tikšanos ar dažu Eiropas valstu (Francijas, Spānijas, Itālijas u.c.) regulējošajām aģentūrām, lai apspriestu piegāžu iespējamo harmonizēšanu, kā arī jauno preparātu agrīnas un paplašinātas piekļuves noteikumus un ārstēšanas programmas attīstību. Tāpat EATG Eiropas Parlamenta līmenī strādās pie preparātu cenu veidošanas ES valstīs.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA